Селищенська громада
Черкаська область, Звенигородський район
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Cмілянський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правничої допомоги інформує

Дата: 19.10.2023 10:56
Кількість переглядів: 87

Фото без описуДо юристів системи безоплатної правничої допомоги часто звертаються з питаннями, які стосуються укладення та розірвання шлюбу. З початком повномасштабного вторгнення ці питання стали найбільш запитуваними. Тому у цій консультації від юристів системи безоплатної правничої допомоги про порядок укладання шлюбу та порядок його розірвання.

Загальне поняття про шлюб

Шлюб – сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у органі державної реєстрації актів цивільного стану.

Шлюбний вік для чоловіків та жінок встановлюється у вісімнадцять років. За заявою особи, яка досягла шістнадцяти років, за рішенням суду їй може бути надано право на шлюб, якщо буде встановлено, що це відповідає її інтересам.

Особи, які не можуть перебувати в шлюбі між собою:

  • особи, які є родичами прямої лінії споріднення;

  • рідні (повнорідні, неповнорідні) брат і сестра. Повнорідними є брати і сестри, які мають спільних батьків. Неповнорідними є брати і сестри, які мають спільну матір або спільного батька;

  • двоюрідні брат та сестра, рідні тітка, дядько та племінник, племінниця;

  • усиновлювач та усиновлена ним дитина. Шлюб між усиновлювачем та усиновленою ним дитиною може бути зареєстровано лише в разі скасування усиновлення.

За рішенням суду може бути надане право на шлюб між рідною дитиною усиновлювача та усиновленою ним дитиною, а також між дітьми, які були усиновлені ним.

 Час та місце реєстрації шлюбу

Шлюб реєструється після спливу одного місяця від дня подання особами заяви про реєстрацію шлюбу. За наявності поважних причин керівник органу державної реєстрації актів цивільного стану дозволяє реєстрацію шлюбу до спливу цього строку.

У разі вагітності нареченої, народження нею дитини, а також якщо є безпосередня загроза для життя нареченої або нареченого, шлюб реєструється у день подання відповідної заяви або у будь-який інший день за бажанням наречених протягом одного місяця. Якщо є відомості про наявність перешкод до реєстрації шлюбу, керівник органу державної реєстрації актів цивільного стану може відкласти реєстрацію шлюбу, але не більш як на три місяці.

Шлюб реєструється у приміщенні органу державної реєстрації актів цивільного стану. За заявою наречених реєстрація шлюбу може відбутися за місцем їхнього проживання, за місцем надання стаціонарної медичної допомоги або в іншому місці, якщо вони не можуть з поважних причин прибути до органу державної реєстрації актів цивільного стану.

Документи, які необхідні для реєстрації шлюбу

Заява про реєстрацію шлюбу подається жінкою та чоловіком до будь-якого органу державної реєстрації актів цивільного стану за їхнім вибором. Також можна надіслати онлайн-заяву за допомогою електронного порталу “Дія”.

При поданні заяви жінка та чоловік пред’являють на посвідчення своєї особи паспорт або паспортний документ.

Заяви про державну реєстрацію шлюбу в органах державної реєстрації актів цивільного стану України громадян України, які тимчасово перебувають за кордоном, приймаються при пред’явленні паспорта.

Правові наслідки шлюбу

Державна реєстрація шлюбу засвідчується свідоцтвом про шлюб, зразок якого затверджує Кабінет Міністрів України.

Шлюб є підставою для виникнення прав та обов’язків подружжя та не може бути підставою для надання особі пільг чи переваг, а також для обмеження її прав та свобод, які встановлені Конституцією і законами України.

Шлюб може бути припинено/розірвано внаслідок:

  • смерті одного з подружжя або оголошення його померлим;

  • за спільною заявою подружжя, яке не має дітей  в органах ДРАЦС;

  • за заявою одного з подружжя в органах ДРАЦС, якщо другий із подружжя: визнаний безвісно відсутнім; визнаний недієздатним;

  • на підставі рішення суду (шляхом звернення до суду із позовною заявою про розірвання шлюбу одним з подружжя так і за спільною заявою подружжя).

Розірвання шлюбу в позасудовому порядку

За спільною заявою подружжя

Подружжя, яке не має дітей, має право подати до органу державної реєстрації актів цивільного стану заяву про розірвання шлюбу. Орган державної реєстрації актів цивільного стану складає актовий запис про розірвання шлюбу після спливу одного місяця від дня подання такої заяви, якщо вона не була відкликана.

За заявою одного з подружжя

Шлюб розривається органом державної реєстрації актів цивільного стану за заявою одного із подружжя, якщо другий із подружжя:

  1. визнаний безвісно відсутнім;

  2. визнаний недієздатним.

У двох вищезазначених випадках шлюб розривається незалежно від наявності між подружжям майнового спору.

У разі розірвання шлюбу органом державної реєстрації актів цивільного стану шлюб припиняється у день реєстрації розірвання шлюбу. Розірвання шлюбу, здійснене органами державної реєстрації актів цивільного стану, засвідчується Свідоцтвом про розірвання шлюбу, зразок якого затверджує Кабінет Міністрів України.

Розірвання шлюбу в судовому порядку

У випадку, коли подружжя має дітей, або один з подружжя заперечує проти розірвання шлюбу, шлюб може бути розірваний лише у судовому порядку.

Справи про розірвання шлюбу розглядаються районними, районними у містах, міськими та міськрайонними судами в порядку окремого або позовного провадження.

Позови  про розірвання шлюбу пред’являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання або перебування відповідача та  можуть пред’являтися за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача також  у разі, якщо на його утриманні є малолітні або неповнолітні діти або якщо він не може за станом здоров’я чи з інших поважних причин виїхати до місця проживання відповідача. За домовленістю подружжя справа може розглядатися за зареєстрованим місцем проживання чи перебування будь-кого з них.

У разі розірвання шлюбу судом шлюб припиняється у день набрання чинності рішенням суду про розірвання шлюбу. Документом, що засвідчує факт розірвання шлюбу судом, є рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили.

Чим може допомогти система безоплатної правничої допомоги?

Якщо ви потребуєте консультації юриста, роз’яснень ваших прав та як їх відновити у разі порушення, звертайтеся до системи безоплатної правничої допомоги:

Якщо ви потребуєте допомоги у складанні позовної заяви про розірвання шлюбу для звернення до суду, зверніться до найближчого бюро правової допомоги.

Довідково. Категорії осіб, які мають право на безоплатну вторинну правничу допомогу, визначені статтею 14 Закону України «Про безоплатну правничу допомогу».

 

 

Головний юрист сектору

«Корсунь-Шевченківське

бюро правової допомоги»                                                                 Оксана КУРЧАТОВА  

вул. Соборна, 96-А
 м. Сміла, 20700, Україна
 Т: (04733) 2-40-47
 E-mail: smila.cherkasy@legalaid.ck.ua
 Website: www.legalaid.gov.ua
 Код ЄДРПОУ 39776622


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора