Селищенська громада
Черкаська область, Звенигородський район
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Переваги та складнощі цивільного шлюбу

Дата: 14.07.2023 13:59
Кількість переглядів: 250

Фото без опису

«Цивільний шлюб: чи має співмешканець право на спадщину»  читайте в консультації, яку підготувала головний юрист сектору «Корсунь-Шевченківського бюро правової допомоги» відділу безоплатної правової допомоги Смілянського місцевого центру з надання БВПД Оксана Курчатова.

Ре
Зареєстрований шлюб дає багато переваг. Наприклад, набуте за час шлюбу майно  є спільною власністю подружжя. Також у разі смерті одного з подружжя, інший стає спадкоємцем першої черги, якщо померлий не залишив заповіту.
Дещо складніше із цивільним шлюбом.
Останнім часом все більше молодих людей обирає стосунки без їх офіційної реєстрації. Перебуваючи у цивільному шлюбі чоловік та дружина мають спільний побут, бюджет, витрати,  разом народжують та виховують дітей.
Однак, коли приходить час спадкування, виникають проблеми.
За Сімейним кодексом якщо жінка та чоловік проживають однією сім’єю, але не перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, майно, набуте ними за час спільного проживання, належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не встановлено письмовим договором між ними.
Однак, нерідко для визнання свого права на спільне майно, нажите під час цивільного шлюбу доводиться звертатись до суду, встановлювати факт проживання однією сім’єю.
Відносно вирішення питання отримання права на спадщину все і ще складніше.
Цивільним кодексом України передбачено 2 підстави для спадкування: за заповітом  і за законом. За наявності заповіту спадкоємцями будуть всі особи, які в ньому зазначені. В тому числі спадкоємцем може бути вказаний і один із цивільного подружжя.
Якщо ж заповіт відсутній, то в такому випадку спадкування обов’язково буде здійснюватися за законом. В такому випадку за законом до 1-ї черги спадкоємців відносяться один з подружжя (який пережив спадкодавця), діти і батьки, які пережили спадкодавця. 
• До першої черги на прийняття спадщини відносяться: діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
• До другої черги відносяться: рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.
• До третьої черги відносяться: рідні дядько та тітка спадкодавця.
• До четвертої черги відносяться: особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім'єю не менш як 5 років до часу відкриття спадщини.

Тобто цивільний чоловік чи цивільна дружина належать до четвертої черги спадкування за законом, та лише за умови, що вони разом проживали однією сім'єю не менше п'яти років.

Наголошую, що один з подружжя, який перебував в цивільному шлюбі, не може бути спадкоємцем 1-ї черги за законом (у випадку смерті одного з них).

Безпосередню участь в отриманні спадщини один з такого подружжя, який пережив другого, зможе взяти тільки у випадку, якщо немає спадкоємців попередніх черг.
Але і це ще не всі можливості для подружжя, які не виявили бажання зареєструвати свій шлюб офіційно, стати спадкоємцями одне одного.
У Цивільному кодексі України закріплені норми, які дозволяють змінити черговість спадкування. У статті 1259 ЦКУ закріплено два шляхи зміни черги на отримання права стати спадкоємцем: договірний і судовий порядок.
Договірний порядок може застосовуватися за погодженням із спадкоємцями тієї черги, яка отримала право на спадкування.
Судовий порядок зміни черги на спадкування застосовується  в тому випадку, якщо спадкодавець перебував в безпорадному стані, а один із спадкоємців тривалий час доглядав за ним, матеріально забезпечував і надавав іншу допомогу спадкодавцеві за життя. Якщо такий факт буде доведено, судом може бути надано право на спадкування разом з спадкоємцями тієї черги, яка має право на спадкування.
Цивільна дружина може спадкувати замість спадкоємців всіх попередніх черг якщо наявні підстави для усунення від спадкування ( можливість усунення від спадкування і підстави передбачені у статті 1224 Цивільного кодексу України).
На відміну від спадкоємців перших черг цивільна дружина сплачує податки на загальних підставах.
Також дуже важливо не забути написати заяву про прийняття спадщини у шестимісячний строк з моменту смерті спадкодавця.
Тому проживаючи у цивільному шлюбі краще подбати про належність майна ще за життя, щоб уникнути в подальшому судової тяганини. 
 

          Інформацію з цього та інших правових питань Ви можете отримати  за адресою: Корсунь-Шевченківське бюро правової допомоги вул. Героїв Майдану, 9   м. Корсунь-Шевченківський Черкаська область.


Дякую за увагу!


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора